چاپ مطلب

تزریق بوتاکس ، نکات مبهم و عوارض (1)

تاریخ انتشار ۱۳۹۲/۱۰/۱۶ , ۱:۲۰

 
 
در این مقاله هدف اینجانب روشن ساختن نکات مبهم موجود برای بیماران در ارتباط با تزریق بوتاکس و عوارض احتمالی آن می باشد.با توجه به طولانی بودن مطلب طی دو مقاله جداگانه به آن می پردازم. از آنجایی که تبلیغات اغراق آمیز و در برخی از موارد گمراه کننده در جامعه در ارتباط با مزایا و معایب تزریق بوتاکس وجود دارد، لذا در این مقاله به اطلاع رسانی و مطرح کردن مطالبی که در کتب و مقالات علمی در این زمینه بر اساس سوالات و ابهامات شایع بیماران وجود دارد می پردازم.
 

 

بوتاکس چیست؟

 
ماده اصلی سازنده بوتاکس، سم بوتولینیم ( Botulinum toxin) است که در حقیقت سم نوعی باکتری به نام Clostridium botulinum می باشد. این سم پس از تزریق در ناحیه با اثر بر روی اعصاب ناحیه که به عضلات وارد می شوند مانع انقباض عضلات در همان ناحیه می گردد. این اثر برگشت پذیر بوده و معمولا پس از 4 تا 6 ماه به آرامی از بین می رود. این ماده برای اولین بار در سال 2002 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) جهت به کار گیری برای درمان های زیبایی و رفع خطوط اخم بین ابروها مورد تایید قرار گرفت.
 
 

برند های تجاری مورد تایید چیست؟

از برندهای اصلی در این زمینه می توان به Botox Cosmetic محصول شرکت Allergan آمریکا (تصویر 1) و Dysport محصول شرکت Ipsen انگلیس (تصویر 2) اشاره کرد که مشهورترین برندها در ای زمینه هستند.
متاسفانه در کشور ایران به علت قاچاق برخی از داروها و نیز بالا رفتن نرخ ارز، داروهای تقلبی و برندهای نا مرغوب چینی بسیار وارد بازار شده اند که برای برخی از بیماران عوارضی ایجاد نموده اند. از برند های مرغوب و مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی که در حال حاضر در بازار ایران ایران وجود دارد می توان به Dysport ساخت کشور انگلستان و neuronox محصول کره جنوبی (تصویر 3) اشاره کرد که به صورت قانونی وارد بازار ایران می شوند. برندهای مناسب دیگری نیز وجود دارد که از آنجایی که از طریق وزارت بهداشت وارد نمی شوند شانس تقلبی بودن در آن ها بالاتر است. در بسیاری موارد برندهای دیگر که تحت عنوان برندهای آمریکایی ، آلمانی ، کانادایی تزریق می گردند همگی در اصل چینی بوده و داراری مجوز نمی باشند. تزریق اینگونه بوتاکس های ارزان قیمت و بی کیفیت می تواند برای بیماران دردسر ساز باشد. با توجه به قیمت بسیار پایین تر این بوتاکس ها  اتفاقا تزریق آن ها در جامعه ایران رواج بسیاری دارد. که بسیاری از بیماران این ارزانی را به پای منصف بودن پزشک خود می گذارند. لازم به ذکر است که در شرایط یکسان تزریق مقادیر یکسان از بوتاکس Neuronox در حدود 3 برابر و  Dysport در حدود 4 برابر بو تاکس های چینی برای پزشک هزینه بیشتری به همراه دارد.
                                                                 تصویر3                                               تصویر 2                                           تصویر 1
 
 
 

چرا در برخی موارد مدت ماندگاری بوتاکس های چینی بیشتر از neuronox  و Dysport می باشد؟

این سوالی است که بسیاری از بیماران اینجانب از من می پرسند. در برخی موارد بوتاکس های چینی و متفرقه حتی تا یک سال ماندگاری دارند در حالیکه مدت ماندگاری بوتاکس های مرغوبی نظیر neuronox  فقط در برخی موارد به 6 ماه می رسد و غالبا کمتر از این میزان است. جواب این سوال این است که ماندگاری طولانی به معنای خوب بودن نیست. در برخی از این بوتاکس های تقلبی جهت جبران کیفیت پایین ماده، مقادیر بسیار بیشتر از مقدار درج شده بر روی شیشۀ دارو را جهت اثر بخشی قرار می دهند و همچنین میزان ثبت شده بر روی شیشه نیز دقیق نمی باشد لذا در هنگام تزریق پزشک ممکن است به اشتباه مقادیر بسیار بیشتر از میزان مورد نیاز بیمار را در ناحیه تزریق کند که این امر شانس عوارض پس از تزریق و سمیت دارو را نیز بالا می برد. بنابراین می توان گفت که سلامت بیمار بسیار مهمتر از ماندگاری طولانی تر بوتاکس است. هر چند که در برخی موارد این ماندگاری بسیار کمتر از بوتاکس های مرغوب بوده و از مرز یک تا دو ماه تجاوز نمی کند.
 
 

چه افرادی صلاحیت تزریق بوتاکس دارند؟

بوتاکس باید تنها توسط پزشکان متخصص زیبایی نظیر جراحان فک و صورت ، پلاستیک و پوست و یا پزشکان عمومی دوره دیده تزریق گردد زیرا برای بدست آوردن نتایج زیبا و طبیعی، فرد تزریق کننده باید شناخت کامل از آناتومی عضلات ناحیه داشته باشد.
 
 

مدت تاثیر بوتاکس چقدر است؟

در افراد مختلف متفاوت است، معمولا مدت اثر در مردان و افراد دارای صورت های پویا و عضلانی کمتر است البته این موضوع همیشه نیز صادق نمی باشد چون میزان فعالیت سیستم ایمنی فرد نیز بر طول اثر تاثیر گذار است. این مدت معمولا بین 3 تا 6 ماه تا از بین رفتن کامل اثر بوتاکس متغیر است هرچند که شرکت های تولید کننده این مدت را در برخی موارد به طور خوش بینانه بین 4 تا 9 ماه ذکر می کنند.
 
 

هر چند ماه یکبار باید بوتاکس تزریق کرد ؟

با توجه به نقش پیشگیری کنندۀ بوتاکس از ایجاد چین و چروک می توان گفت هر زمانی که توانستید اخم کنید به گونه ای که خطوط بر روی پوست شما ظاهر شوند، زمان تزریق مجدد فرا رسیده است . در بسیاری از افراد بین 2 تا 3 بار تزریق در سال لازم است.
 
 

افراد از چه سنی می توانند بوتاکس تزریق کنند؟

افراد از سن 18 تا 65 سال مجاز به تزریق بوتاکس می باشند.
 
 

چه افرادی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

بیمارانی که به ترکیبات دارو آلرژيی دارند، بیماران باردار، بیمارانی که دارای مشکلات اسکلتی عضلانی هستند نظیر: ( myasthenia gravis ،
amyotrophic lateral sclerosis, Eaton-lambert syndrome) منع تزریق این دارو در دورۀ شیردهی هنوز اثبات نشده است. داروهای نظیر کورار ، لینکوزامیدها، پلی میکسین ها ، کینادین ، سولفات منیزیوم ، آنتی کولین استرازها و ... می توانند سبب تقویت تاثیر دارو و ایجاد خطراتی برای بیماران گردند لذا قبل از انجام تزریق بیمار باید پزشک خود را مطلع سازد.
 
 

آیا با تزریق بوتاکس می توان ابروها را بالا می برد؟

بله می توان ابروها را بالا برد اما باید قبل از توضیح این مطلب باید به این نکته توجه کرد که در واقع با تزریق بوتاکس در هر ناحیه عضلات آن ناحیه فلج می شوند و به سمت پایین اُفت پیدا می کنند. در واقع با تزریق بوتاکس در ناحیه میانی پیشانی و عدم تزریق آن در قسمت های طرفی ابرو می توان حالتی ایجاد کرد که انتهای خارجی ابروها بالا بروند. ولی با تزریق بوتاکس نمی توان کل طول ابرو و یا انتهای داخلی آن را بالا برد.(تصویر 5)
 
                                  
                              بعد از تزریق                                                                  قبل از تزریق
                                                                           تصویر 5
 
 

آیا خط لبخند را می توان با بوتاکس از بین برد؟

 
به خطوطی که از کنار بینی به سمت گوشه دهان کشیده می شود  در هنگام لبخند تشدید می شود خط لبخند می گویند (تصویر 6) . این خط در هنگام خندیدن تشدید می شود. این خطوط را به علت تاثیر بوتاکس در فلج کردن عضلات لبخند و غیر طبیعی شدن صورت نمی توان با بوتاکس بر طرف کرد ، اما با تزریق ژل و یا انجام عمل جراحی میتوان آن را کاهش داد. لازم به ذکر است که با تزریق مقادیر بسیار کم  بوتاکس می توان خطوط عمودی که بر اثر غنچه کردن دهان ایجاد می شود را کاهش داد.(تصویر 7)
                     
                           تصویر 7                                                                                     تصویر 6
 
 

آیا با بوتاکس می توان خطوط ناحیه گردن را از بین برد؟

بله می توان از بین برد، اما باید توجه داشت منظور از خطوط ، بندهای عضلانی است که در ناحیه گردن افراد مسن ایجاد می شود ( تصویر 8) نه خطوط ظریف روی پوست گردن...!!!
                                          
                                                      بعد از تزریق                       قبل از تزریق 
                                                                           تصویر 8
در ارتباط با عوارض تزریق بوتاکس در مقاله دوم به شرح آن خواهم پرداخت.

چاپ مطلب