چاپ مطلب

تزریق بوتاکس ، نکات مبهم و عوارض (2)

تاریخ انتشار ۱۳۹۲/۱۰/۲۸ , ۲۲:۳۶

 
 
در این مقاله در ادامه مقاله شماره (1) تزریق بوتاکس ، به شرح عوارض احتمالی پس از تزریق بوتاکس و راه کارهای احتمالی آن می پردازم.
 
هر عمل زییبایی از ساده ترین نوع آن گرفته تا پیچیده ترین آن ها درکنار فوایدی که به بیمار می رسانند می توانند دارای عوارضی نیز باشند... در ارتباط با تزریق بوتاکس خوشبختانه تقریبا تمامی این عوارض در یک فرد نرمال در صورت رخداد ، برگشت پذیر بوده و پس از مدتی رفع می گردند. سرعت بازگشت و میزان عوارض به کیفیت بوتاکس تزریق شده بسیار وابسته است. قبل از پرداختن به این عوارض لازم می دانم به چند نکته مهم و اساسی اشاره کنم :
 
1: میزان عوارض تزریق زمانیکه پزشک متخصص که آشنایی کامل به ساختارهای عضلانی صورت دارد این کار را برای شما انجام می دهد پایین تر خواهد بود.
 
2: پزشکان متخصص و با تجربه در صورت بروز عوارض بهتر می توانند آن ها را تشخیص داده و در صورت امکان به تسریع بهبودی کمک نمایند.
 
3:از آنجایی که اثر داروی بوتاکس تا دو هفته پس از تزریق به آرامی تشدید می شود بنابراین تقریبا تمامی عوارض معمولا در طی این مدت رخ می دهد و پس از این مدت شانس وقوع عارضه پایین خواهد بود.
 
4: مهمترین نکته این است که گرچه وقوع این عوارض ممکن است با افزایش مهارت و تجربه پزشک کاهش یابد اما حتی در دستان با تجربه ترین متخصصان دنیا هم این عوارض امکان وقوع خواهند داشت بنابراین بیمار باید قبل از انجام این کار از عوارض و ریسک های آن با خبر باشد و با پذیرش آن ها اقدا به انجام تزریق نماید.
 
5: قسمتی از این عوارض مرتبط با رعایت کردن شرایط پس از تزریق توسط بیمار است که در صورت عدم رعایت آن شانس وقوع عارضه بالاتر خواهد بود. از جمله شرایطی که بیمار باید در منزل به آن توجه اشته باشد پرهیز از قرارگیری در حالت کاملا خوابیده تا 4 ساعت پس از تزریق و پرهیز از فشار آوردن بر روی پیشانی تا 4 ساعت پس از تزریق ( قرار دادن مهر نماز ،  عینک و هد بند بر روی پیشانی ) می باشد. عدم رعایت این اصول می تواند سبب جابجا شدن دارو به نواحی اطراف و تاثیر نامطلوب گردد.
 
به طور کل عوارض تزریق بوتاکس به دو دسته شایع تر و بسیار نادر تقسیم می شوند. از آنجایی که احتمال وقوع عوارض نادر تزریق بوتاکس بسیار پایین است. در این مقاله من صرفا به توضیح عوارض شایعتر می پردازم .
 
 

غیر قرینه شدن ابروها:

 
گهگاه چند هفته پس از تزریق بوتاکس بیمار متوجه غیر قرینه شدن ابروهایش می شود. به این صورت که در هنگام حرکت دادن ابروها یکی از ابروهای بیمار ممکن است بالاتر از ابروی دیگر قرار بگیرد.( تصویر 1) خوشبختانه این عارضه به راحتی قابل حل می باشد و در صورتیکه از تزریق بوتاکس 2 تا 3 هفته گذشته باشد می توان با تزریق مجدد مقادیر اندکی بوتاکس ابرویی را که بالا تر است کمی ریلکس نمود تا با ابروی سمت مقابل قرینه گردد.
 
 
                                
                                                                        تصویر 1
 

بالا رفتن بیش از اندازه انتهای ابرو ها:

 
گهگاه پس از تزریق بوتاکس مخصوصا در روزهای ابتدایی تزریق ممکن است انتهای ابروها بالاتر از حد انتظار قرار گیرد و ابروهای بیمار اصطلاحا حالت spike like یا شیطانی پیدا aکنند... (تصویر 2)  در این شراط معمولا باید به مدت دو تا 3 هفته صبر کرد تا فلج عضلانی به طور کامل رخ دهد. در بسیاری از موارد این حالت به آرامی پس از 2 تا 3 هفته بر طرف می گردد. در صورت عدم بهبودی این مشکل پس از این مدت می توان با تزریق مجدد مقادیر بسیار اندک بوتاکس در انتهای ابروها این حالت را اصلاح نمود.
 
   
                                                                     تصویر 2
 

عدم تاثیر مناسب بوتاکس:

 
در برخی موارد پس از گذشت مدت انتظار 2 تا 3 هفته ای بیمار هنوز قادر به اخم کردن می باشد و دارو به طور کامل جلوی انقباض عضلانی را نمی گیرد . این عارضه چند دلیل می تواند داشته باشد:
 
  1. ویژگی های ذاتی عضلانی بیماران با یکدیگر متفاوت می باشد. برخی افراد عضلات قوی تری داشته و   نسبت به مقادیر یکسان دارو در مقایسه با سایر بیماران پاسخ کمتری به دارو می دهند. این حالت تا حدودی با شناخت نسبی پزشک از قدرت عضلانی هر فرد قابل پیشگیری است. به عنوان مثال مردی با چهره عضلانی جهت حصول نتیجه نسبت به یک خانم نیاز به مقادیر بیشتری بوتاکس خواهد داشت. ولی به هر حال در صورت تاثیر کمتر دارو می توان پس از 2 تا 3 هفته مقدار آن را افزایش داد.
  2. برخی بیماران با توجه به ویژگی های ذاتی سیستم ایمنی بدنشان به طورکل به مقادیر بالاتری از دارو جهت حصول نتیجه نیازمندند . مقدار این نیاز در جلسه اول تزریق قابل پیش بینی نمی باشد و پزشک از مقادیر استاندارد دارو جهت بیماران استفاه می نماید. راه حل این مشکل تزریق مقادیر بیشتری از دارو می باشد.
  3. سیستم ایمنی برخی از بیماران به مرور زمان در برابر بوتاکس فعال می شود و تزریق بوتاکس با همان مقادیر همیشگی نمی تواند اثر گذشته را داشته باشد این حالت نادر است و بیشتر در بیمارانی که با فاصله زمانی کم و از بوتاکس های نا مرغوب استفاده می کنند رخ می دهد. از آنجایی که این حالت وابسته به سیستم ایمنی بیمار است با تغییر دادن نوع بوتاکس ممکن است اصلاح شود در غیر اینصورت فرد می تواند از روش های دیگر زیبایی بهره ببرد.
 
 

تاثیر نا مطوب بوتاکس بر روی عضلات مجاور:

 
یکی از بغرنج ترین عوارضی زیبایی و عملکردی که پس از تزریق بوتاکس می تواند رخ دهد تاثیر نا مطوب و نا خواسته بوتاکس بر روی عضلات مجاور نظیر عضلات لبخند ، حرکت دهنده کره چشم و بالا برنده پلک و گوشه ابرو ها می باشد که در ادامه به شرح آن خواهم پرداخت. وقوع این عارضه چندین علت متفاوت دارد از جمله : عدم شناخت کامل فرد تزریق کننده از آناتومی عضلات ناحیه ، تزریق مقادیر بیش از اندازه دارو و در نهایت واکنش بیش از اندازه بیمار به مقادیر نرمال دارو... از بین موارد ذکر شده تنها مورد آخر است که غیر قابل پیش بینی بوده و حتی در دست بهترین پزشکان نیز ممکن است رخ می دهد. مابقی موارد همگی در کنترل پزشک می باشند.
 
 

تاثیر نا مطلوب بوتاکس بر روی عضلات اطراف دهان: 

 
در مواردی که جهت از بین بردن خطوط عمودی اطراف دهان تصمیم به تزریق بوتاکس در این ناحیه گرفته می شود. تزریق نا مناسب یا تزریق مقادیر زیاد دارو می تواند سبب اختلال در حرکات لب ( نظیر غنچه کردن ) و صحبت کردن و ... گردد. در صورت وقوع این عارضه معولا پس از 6 هفته بر طرف می گردد.
 
 

تاثیر نا مطلوب بوتاکس بر روی عضلات خنده :

 
در صورت تزریق نامناسب بوتاکس در اطراف دهان و یا زیر چشم ممکن است دارو بر روی عضلات بالا برنده لب بالا تاثیر کرده و بیمار نتواند هنگام خندیدن لب بالای خود را به خوبی تکان دهد... همین امر سبب می شود که خنده بیمار حالت مصنوعی و غیر طبیعی پیدا کند. در صورت وقوع این عارضه معولا پس از 6 هفته بر طرف می گردد.
 

 

تاثیر نا مطلوب بوتاکس بر روی عضلات حرت دهنده چشم :

 
این عارضه می تواند بر اثر وارد شدن دارو از نواحی اطراف چشم به عضلات حرکت دهنده کره چشم ایجاد گردد. بیمار معمولا 4 تا 7 روز پس از تزریق ، دو بینی پیدا می کند که می تواند سبب ایجاد حالت تهوع و سرگیجه برای بیمار گردد. این حالت نیز درمان خاصی نداشته و پس از 4 تا 6 هفته به طور خود به خود برطرف می گردد.
 
 
تاثیر نا مطلوب بوتاکس بر روی عضلات بالا برنده پلک بالا :
 
در این حالت یک یا هر دو پلک بیمار ممکن تحت تاثیر دارو حالت نیمه بسته  یا حتی کاملا بسته پیدا کنند.( تصویر 3)  این عارضه معمولا بین 7 تا 14 روز پس از تزریق می تواند رخ دهد و بر اساس شدت ، بین 6 تا 8 هفته به طور خود به خود بهبود می یابد ... البته می توان با تجویز قطره های چشمی مخصوص تا زمان بهبودی تا حدودی به باز شدن پلک بیمار کمک کرد.
 
                         
                                                                      تصویر 3
 
 

تاثیر نا مطلوب بوتاکس بر روی عضلات بالا برنده گوشه خارجی ابرو: 

 
در مواردی تزریق نامناسب و یا مقادیر بالای دارو می تواند باعث ریلکس شدن قسمت خارجی عضلات بالا برنده ابرو ها شده که این امر کمتر تر شدن  فاصله بین چشم و ابرو و حالت غمگین پیدا کردن چهره بیمار می شود  و حتی می تواند به طور ثانویه باعث ایجاد پلک افتاده نیز گردد.(تصویر 4) در برخی موارد اصرار بیماران بر جلوگیری از بالا رفتن گوشه خارجی ابروها باعث می شود پزشک در گوشه خارجی ابروها نیز اندکی بوتاکس تزریق کند. دراین حالت شانس بروز این عارضه خصوصا در بیماران من به علت شلی بیشتر پوست و عضلات  افزایش می یابد. این عارضه خود را پس از 2 هفته نشان خواهد داد و معمولا بین یک تا 3 ماه برای برطرف شدن نیاز به زمان دارد.
                                 
                                                                            تصویر 4
 

تاثیر نا مطلوب بوتاکس بر روی عضلات پلک پایین :

 
تزریق مقادیر زیاد بوتاکس در پلک پایین و یا در بیمارانی که خود شل شدگی پلک پایین دارند سبب خواهد شد که پلک پایین بیمار در گوشه خارجی حالت افتاده پیدا کند. ( تصویر 5)
 
 
                           
                                                          تصویر 5

 

کبود شدن محل تزریق:

 این عارضه پس از هر درمانی که در آن از تزریق استفاده می شود رخ می دهد و مخصوص بوتاکس نیست. ممکن است برخی از محل های تزریق ممک است کبود شود این حالت پس از یک هفته بر طرف خواهد شد.( تصویر 6)
 
 
                           
                                                                   تصویر 6

 

واکنش آلرژیک به دارو:

 
وقوع واکنش آلرژیک به داروهای مرغوب بوتاکس نادر است و از خفیف تا حالات شدید تر متغیر است.... واکنش های آلرژیک در بوتاکس های نا مرغوب شیوع بسیار بالاتری دارند... در صورتیکه بیمار به ترکیبات دارو واکنش آلرژیک نشان دهد دیگر نباید بوتاکس برای وی تزریق گردد.
 
در یک جمع بندی باید بگویم میزان وقوع تمامی عوارض ذکر شده با افزایش مهارت پزشک ، تزریق بوتاکس مرغوب و رعایت شراط پس از تزریق توسط بیمار، به میزان کاهش یافته و بسیار به ندرت رخ می دهند.
 

 

 

چاپ مطلب